top of page
Stack of Files_edited_edited.jpg
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 7
Zaostrzenie sytuacji na wschodzie Ukrainy doprowadziło do kolejnej rundy negocjacji w Mińsku. Odbyły się one 12 lutego, ta udział w nich wzięli przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji. Porozumienia podpisali przedstawiciele grupy kontaktowej – reprezentanci Ukrainy, Rosji, nieuznawanych republik i OBWE.

Strony potwierdziły ustalenia z poprzednich mińskich negocjacji, określając środki wprowadzając je w życie. Ponadto postanowiono o natychmiastowym przerwaniu działań zbrojnych, oraz nałożono na Ukrainę obowiązek przeprowadzenia reformy konstytucyjnej i wdrożenia regulacji prawnych, gwarantujących specjalny status niektórym rejonom w obwodach. Ustalono utworzenie strefy bezpieczeństwa, z której wycofany miał zostać ciężki sprzęt wojskowy, a także zobowiązano Ukrainę do zmiany konstytucji, by dokonać decentralizacji.


Mińsk 2 nie doprowadził jednak do zakończenia konfliktu. Ukraina nie odzyskała kontroli nad ok. 3 procentami swojego terytorium, a w walkach ginęły każdego roku tysiące osób. Około 2 mln Ukraińców w wyniku walk na wschodzie Ukrainy zostało zmuszonych do przesiedlenia się w inne regiony Ukrainy lub za granicę.


Operacja Antyterrorystyczna oficjalnie zakończyła się 30 kwietnia 2018 roku. Na mocy ustawy o „reintegracji Donbasu” ogłoszona została natomiast Operacja Połączonych Sił, w ramach której uprawnienia do kierowania siłami zbrojnymi w Donbasie przeszły ze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy do Sztabu Generalnego.


25 listopada 2018 roku w Cieśninie Kerczeńskiej Rosjanie zaatakowali okręty Marynarki Wojennej Ukrainy. Podczas próby wymuszenia na Ukrainie pośredniego potwierdzenia uznania aneksji Krymu (poprzez wymuszenie uzyskania zgody na przepłynięcie cieśniny). Kutry artyleryjskie Berdiańsk i Nikopol, oraz holownik Jana Kapu zostały zablokowane pod mostem kerczeńskim i przejęte przez stronę rosyjską. W odpowiedzi Ukraina wprowadziła 30-dniowy stan wojenny na terytorium dziesięciu obwodów, zwracając uwagę wspólnoty międzynarodowej na sytuację Krymu.


Fot. Przywódcy Białorusi, Rosji, Niemiec, Francji i Ukrainy podczas rozmów w Mińsku, 11–12 lutego 2015. Źródło: Kremlin.ru, CC BY 4.0.

Zobacz więcej wydarzeń

Zadanie finansowane jest ze środków Ministra

02_znak_ siatka_podstawowy_kolor_ciemne_tlo.png
bottom of page