top of page
Stack of Files_edited_edited.jpg
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 12. Marzec 2022
1 marca doszło do zmasowanego ostrzału Charkowa, w którym zginęło 10 cywilów. Ostrzelany został m.in. jeden z największych placów miejskich na świecie - Plac Wolności.

Parlament Europejski wydał rezolucję w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę, w której potępił nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję wojskową Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i inwazję na Ukrainę, a także udział Białorusi w tej agresji. Rezolucja potępiła także jednostronne uznanie przez Federację Rosyjską niepodległości okupowanych przez Rosję terytoriów Ukrainy leżących w obwodach donieckim i ługańskim oraz wzywała wszystkie kraje, aby powstrzymały się od uznania tej niepodległości. Unia Europejska potwierdziła, że nie uznaje bezprawnej aneksji Krymu i potępia ją jako pogwałcenie prawa międzynarodowego i pozostaje zaangażowana w pełną realizację polityki nieuznawania aneksji Krymu, w tym za pomocą środków ograniczających i współpracy na forach międzynarodowych.


Rada Najwyższa Ukrainy poinformowała, że wojska białoruskie przyłączyły się do inwazji Rosji i wkroczyły do obwodu czernihowskiego. W podobnym tonie wypowiadał się także rzecznik ukraińskich wojsk obrony terytorialnej. Stany Zjednoczone zdementowały tę informację. Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział, że Białoruś nie przyłączy się do wojny, jednak na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Białorusi przyznał oficjalnie, że z białoruskiego terytorium część rosyjskich jednostek wyprowadziła atak na Ukrainę – w stronę Kijowa.

2 marca agencja informacyjna Interfax-Ukrajina podała, że od początku wojny na Ukrainie zginęło ponad 2 tys. cywilów.


Wojska ukraińskie po raz pierwszy od początku wojny przeszły do ofensywy w rejonie Gorłówki oraz w rejonie Kijowa, wyprowadzając kontruderzenie na skrzydło próbujące okrążyć ukraińską stolicę od zachodu.


Wojska rosyjskie zdobyły największą elektrownię jądrową w Europie - Zaporoską Elektrownię Jądrową.


4 marca pojawiły się pierwsze informacje o wyparciu Rosjan z podkijowskiej Buczy i Worzela.

Pojawiły się pierwsze doniesienia o gwałtach dokonywanych przez rosyjskich żołnierzy.


Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odrzucił prośbę Ukrainy w sprawie wdrożenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą. W jego opinii należałoby w celu ustanowienia strefy zakazu lotu wykorzystać myśliwce NATO, które strącałyby rosyjskie samoloty, a to spowodowałoby wybuch wojny w całej Europie.


5 marca rosyjskie wojska zajęły Borodziankę, Buczę i Hostomel. Ukraińcy odzyskali kontrolę nad Mikołajowem.


W okupowanym Chersoniu wybuchły protesty, które uniemożliwiły powołanie marionetkowej Chersońskiej Republiki Ludowej.


Fot. Władimir Putin i Aleksander Łukaszenko. CC-BY 4.0


Zobacz więcej wydarzeń

Zadanie finansowane jest ze środków Ministra

02_znak_ siatka_podstawowy_kolor_ciemne_tlo.png
bottom of page