
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 5
17 lipca 2014 roku doszło nad wschodnią Ukrainą do zestrzelenia Boeinga 777 (nr lotu MH17) malezyjskich linii lotniczych. Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur z 298 osobami na pokładzie. Zginęli wszyscy pasażerowie, z czego 193 było obywatelami Holandii. Odpowiedzialności za ten incydent nie wzięła żadna ze stron konfliktu, jednak międzynarodowe śledztwo ustaliło, że samolot trafiony został rakietą przeciwlotniczą systemu ziemia-powietrze Buk.
Ustalono także, ze rakietę wystrzelono z terenów okupowanych przez separatystów. Nie ulega także wątpliwości, że system rakietowy trafił tam z terytorium Rosji, a po zestrzeleniu Boeinga do Rosji wrócił. Rosyjskie media natychmiast winą za tę tragedię obarczyły Ukrainę – nie zamknięcie nieba nad terenem walk, a Ukraina Rosję – dostarczenie systemu Buk. Światowa opinia publiczna winą za ten incydent obarczyła Rosję, co poskutkowało nałożeniem na nią kolejnych sankcji.
W sierpniu 2014 roku konflikt na wschodzie Ukrainy eskalował. W dniach 6-31 sierpnia doszło do bitwy o Iłowajsk, która nazwana została Kotłem Iłowajskim. Siły ukraińskie (wspomagane przez bataliony ochotnicze) miały zająć miasto Iłowiańsk i odzyskać kontrolę w regionie. Po początkowych sukcesach Ukrainy do walki włączone zostały po stronie separatystów rosyjskie siły zbrojne, które szybko uzyskały przewagę. Ukraińcy zostali otoczeni (tzw. kocioł), zaatakowani o rozbici podczas wycofywania się. W efekcie walk w Kotle Iłowajskim wycofująca się armia ukraińska utraciła także kontrolę nad Mariupolem. Doprowadziło to do przejęcia przez prorosyjskich separatystów pokaźnych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego, a w konsekwencji do podpisania porozumień mińskich.
Fot. Ukraińscy żołnierze wkraczają do wioski pod Iłowajśkiem, sierpień 2014 roku. Zdjęcie Autorstwa UTR News - PULS NEWS AND PRESS-REVIEW IN ENGLISH, 1 September 2014, CC BY 3.0.
Zobacz więcej wydarzeń
Zadanie finansowane jest ze środków Ministra
