
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 62. Styczeń 2023
20 stycznia władze w Waszyngtonie doradziły ukraińskim przywódcom, aby wstrzymali się z planami szerokiej ofensywy przeciwko Rosjanom do czasu dostarczenia najnowszego sprzętu wojskowego z USA oraz przeszkolenia żołnierzy w jego obsłudze. Jednocześnie Departament Skarbu USA uznał Grupę Wagnera za międzynarodową organizację przestępczą, co otwiera możliwość wprowadzenia dodatkowych sankcji na podmioty powiązane z grupą.
21 stycznia w swoim raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW) stwierdził, że obrona Bachmutu ma strategiczny sens, ponieważ ukraińskie wojska skutecznie wiążą tam siły rosyjskie, ograniczając ich zdolność do prowadzenia ofensyw w innych rejonach. Jednak efektywność tej strategii jest osłabiana przez opóźnienia Zachodu w dostawach ciężkiej broni, niezbędnej do przygotowania ukraińskiej kontrofensywy. ISW podkreśla, że samo miasto Bachmut nie ma kluczowego znaczenia operacyjnego ani strategicznego, ale jego zajęcie przez Rosjan mogłoby stworzyć warunki do dalszej eskalacji ich działań ofensywnych. Instytut przytoczył również dane z wywiadu USA, według których rosyjskie straty na Ukrainie wynoszą obecnie około 188 tys. żołnierzy zabitych i rannych.
Premier Polski Mateusz Morawiecki zapowiedział 23 stycznia, że Polska dostarczy Ukrainie 14 czołgów Leopard 2, nawet jeśli Niemcy nie wyrażą na to zgody. Następnego dnia Polska oficjalnie wystąpiła o pozwolenie na eksport czołgów. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius wezwał inne kraje do rozpoczęcia szkoleń na tych pojazdach dla ukraińskich żołnierzy. Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że Francja dostarczy Ukrainie czołgi Leclerc.
Wadym Skibicki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego, ocenił, że „wiosna i początek lata będą decydującym okresem w wojnie”. Według niego, jeśli zapowiadana rosyjska ofensywa zakończy się klęską, może to oznaczać upadek Rosji i Władimira Putina. Kluczowymi kierunkami działań w tym okresie będą obwody doniecki i ługański. ISW wskazał, że Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia zdecydowanej operacji wojskowej na Ukrainie w najbliższych miesiącach, która może przyjąć zarówno charakter ofensywny, jak i defensywny.
24 stycznia W ukraińskim rządzie doszło do szeregu dymisji związanych z domniemaną aferą korupcyjną w armii. Rezygnację złożyli m.in. wiceszef Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko, wiceminister obrony Wiaczesław Szapowałow, wiceprokurator generalny Ołeksij Symonenko oraz wiceminister infrastruktury Wasyl Łozynski. Według Tarasa Melnyczuka, przedstawiciela rządu w parlamencie, swoje stanowiska opuścili także gubernatorzy obwodów dniepropietrowskiego, zaporoskiego, sumskiego, chersońskiego i kijowskiego, a także wiceministrowie polityki społecznej i rozwoju terytorialnego, Wiaczesław Niegoda i Iwan Łukeria.
26 stycznia Stany Zjednoczone oficjalnie uznały Grupę Wagnera za międzynarodową organizację przestępczą. Sankcjami objęto również partnerów tej formacji oraz firmy związane z rosyjskim kompleksem wojskowym. Łącznie restrykcje nałożono na sześć osób fizycznych i 12 podmiotów prawnych.
Fot. poglądowe. Wygenerowane przez SI
Zobacz więcej wydarzeń
Zadanie finansowane jest ze środków Ministra
