top of page
Stack of Files_edited_edited.jpg
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 59. Czerwiec 2024
W nocy z 11 na 12 czerwca Rosja przeprowadziła ataki na Ukrainę, wystrzeliwując sześć rakiet, w tym hipersoniczny Kindżał, oraz 24 drony Shahed. Ukraińska obrona zestrzeliła pięć rakiet (poza Iskanderem) i wszystkie drony, lecz spadające szczątki spowodowały pożary i uszkodzenia w kilku obwodach. W obwodzie kijowskim ranna została jedna osoba, w Dniepropietrowskim trzy osoby, a w obwodzie sumskim zniszczono obiekt energetyczny, co pozbawiło prądu 14 miejscowości. Prokuratura Ukrainy poinformowała, że w wyniku ataku rakietowego na Krzywy Róg zginęło co najmniej dziewięć osób, a 32 zostały ranne, w tym pięcioro dzieci. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne i administracyjne.

Na Krymie i w Kraju Krasnodarskim doszło do eksplozji, w wyniku których zniszczono rosyjskie systemy rakietowe S-300 i S-400 oraz radary w pobliżu lotniska Belbek i Sewastopola. Ukraińska grupa partyzancka „Atesz” przeprowadziła akcję sabotażową, niszcząc stację łączności rosyjskiego pułku rakiet przeciwlotniczych w obwodzie moskiewskim. Wywiad ukraiński potwierdził wcześniejszy atak na lotnisko w Achtubinsku, gdzie uszkodzono dwa rosyjskie myśliwce Su-57.


Stany Zjednoczone zapowiedziały dostarczenie Ukrainie drugiej baterii systemu Patriot, przesuniętej z Polski. Holandia zadeklarowała dostarczenie pierwszych myśliwców F-16 tego lata, a Litwa ogłosiła przekazanie 14 transporterów opancerzonych M113 na potrzeby rozminowywania. Ukraina osiągnęła porozumienie z Rheinmetall w sprawie uruchomienia w 2024 roku produkcji bojowych wozów piechoty Lynx na swoim terytorium.


Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odwiedził Węgry, gdzie po rozmowach z premierem Orbánem podkreślił znaczenie długoterminowego wsparcia dla Ukrainy, zaznaczając, że Węgry nie będą w tym uczestniczyć, ale nie będą też blokować działań innych sojuszników.


13 czerwca prezydent Wołodymyr Zełenski wziął udział w spotkaniu G7 we Włoszech, gdzie rozmawiał z premier Giorgią Meloni i podkreślił znaczenie międzynarodowej pomocy dla ukraińskich sił zbrojnych na froncie wschodnim. Podczas wizyty podpisał z premierem Japonii Fumio Kishidą 10-letnie porozumienie o bezpieczeństwie, na mocy którego Japonia przekaże Ukrainie 4,5 miliarda dolarów w 2024 roku na wsparcie obronności, pomocy humanitarnej i technologii. Zełenski spotkał się również z prezydentem USA Joe Bidenem, podpisując podobne porozumienie, które przewiduje rozwój ukraińskich sił zbrojnych, w tym dostarczenie nowoczesnych systemów obrony powietrznej, przeciwrakietowej i floty F-16. Umowa zakłada także długoterminowe wsparcie na rzecz reparacji wojennych z rosyjskich aktywów. Unia Europejska zapowiedziała plany podpisania analogicznego porozumienia.


Grupa G7 ogłosiła pożyczkę dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów dolarów na cele wojskowe, finansowaną z zamrożonych rosyjskich aktywów. Kanada zapowiedziała nowy pakiet pomocy wojskowej obejmujący m.in. silniki rakietowe CRV7, pojazdy opancerzone i amunicję. Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o dostawie pocisków artyleryjskich za 376 milionów dolarów z Międzynarodowego Funduszu na rzecz Ukrainy, a Norwegia przekazała pociski moździerzowe o wartości 41 milionów euro.


Podczas 23. spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy sekretarz obrony USA Lloyd Austin podkreślił, że od początku rosyjskiej inwazji Rosja poniosła ogromne straty, w tym 350 tys. żołnierzy, 24 okręty i ponad 2600 czołgów. Austin wyraził wdzięczność za międzynarodowe wsparcie dla Ukrainy, które wyniosło dotychczas 98 miliardów dolarów. Oświadczył również, że USA nie planują przeniesienia systemu Patriot z Polski na Ukrainę, ale pracują z sojusznikami nad wzmocnieniem obrony powietrznej Ukrainy.


Zełenski poinformował, że otrzymał zapewnienie od Xi Jinpinga, iż Chiny nie będą dostarczać broni Rosji.


Fot. poglądowe. Wygenerowane przez SI

Zobacz więcej wydarzeń

Zadanie finansowane jest ze środków Ministra

02_znak_ siatka_podstawowy_kolor_ciemne_tlo.png
bottom of page