
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 52. Czerwiec 2024
5 czerwca Ukraina otrzymała działa przeciwlotnicze CA1 Cheetah, które wcześniej znajdowały się na wyposażeniu Holandii, co stanowi kolejny krok w zwiększaniu zdolności obronnych kraju. Jednocześnie ukraińscy urzędnicy zaapelowali do Stanów Zjednoczonych i innych krajów o zwiększenie liczby szkoleń dla pilotów F-16, argumentując, że obecne programy nie są wystarczające, by zaspokoić potrzeby operacyjne. Formalne wnioski zostały złożone o przeprowadzenie szkoleń w bazie Morris Air National Guard w Arizonie.
Do końca 2024 roku tylko połowa z 40 niezbędnych pilotów ukończy szkolenie, co może opóźnić stworzenie pełnej eskadry do końca 2025 roku. Tymczasem Spiker Izby Reprezentantów USA, Mike Johnson, skrytykował administrację prezydenta Joe Bidena za nakładanie ograniczeń na wykorzystanie dostarczanej broni, zapowiadając rozmowy z Białym Domem w celu zapewnienia Ukrainie większej swobody działań.
Rzecznik Komisji Europejskiej, Tim McPhie, poinformował, że UE intensywnie współpracuje z Ukrainą w zakresie odbudowy jej systemu energetycznego. Premier Denys Szmyhal zapowiedział podpisanie protokołu ustaleń z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, który przeznaczy 300 mln euro na stabilizację dostaw energii elektrycznej. Władze Ukrainy formułują listy pilnych potrzeb, a państwa członkowskie UE oraz przedstawiciele przemysłu odpowiadają, zapewniając niezbędne wsparcie.
Ukraiński wywiad przeprowadził szeroko zakrojony atak DDoS na rosyjskie strony rządowe, w tym Ministerstwo Obrony i Ministerstwo Finansów, powodując „paraliż” wielu witryn. Usługi elektroniczne kluczowych rosyjskich ministerstw były niedostępne, co podkreśla rosnącą intensywność wojny informacyjnej i cybernetycznej w konflikcie. Prezydent Rosji, Władimir Putin, oświadczył, że w rosyjskiej niewoli przebywa 6 tys. ukraińskich jeńców, podczas gdy Ukraina zatrzymuje 1348 Rosjan. Rzecznik ukraińskiego wywiadu, Andrij Jusow, odrzucił te dane, określając je jako element rosyjskiej propagandy, a także zaznaczył, że Ukraina nie ujawnia dokładnej liczby pojmanych rosyjskich żołnierzy.
6 czerwca ukraińskie drony wywiadowcze zatopiły rosyjski holownik z Floty Czarnomorskiej na Jeziorze Panśke w północno-zachodnim Krymie. W nocy doszło również do serii eksplozji i pożaru w rafinerii ropy naftowej w Nowoszachtyńsku w obwodzie rostowskim, co gubernator Wasilij Gołubiew określił jako wynik ataku drona. Kolejny atak drona został odnotowany w składzie ropy w rejonie starooskolskim w obwodzie biełgorodskim, co wskazuje na rosnącą skuteczność ukraińskich operacji poza granicami kraju.
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział przekazanie Ukrainie bliżej nieokreślonej liczby myśliwców Mirage 2000-5 oraz przeszkolenie ukraińskich pilotów do końca 2024 roku. Dodatkowo Francja zobowiązała się przeszkolić i wyposażyć 4,5 tys. ukraińskich żołnierzy. Japonia również wsparła Ukrainę, dostarczając 101 pojazdów wojskowych, w tym gąsienicowe pojazdy inżynieryjne, pojazdy terenowe Mitsubishi Type 73 Kogata oraz samochody ciężarowe Toyota.
Prezydent Władimir Putin, podczas wystąpienia na dorocznym Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu, powtórzył rosyjską narrację, obarczając Zachód i Ukrainę odpowiedzialnością za rozpoczęcie konfliktu. Twierdził, że wojna zaczęła się od „zamachu stanu” w Ukrainie, co wpisuje się w rosyjskie działania propagandowe, mające na celu zrzucenie odpowiedzialności za agresję na inne państwa.
Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła umowę z Unią Europejską dotyczącą wsparcia makrofinansowego na kwotę 54 miliardów dolarów do 2027 roku. Program przewiduje pożyczki o wartości 36 miliardów dolarów oraz dotacje w wysokości 18 miliardów dolarów, które zostaną wypłacone, jeśli rząd ukraiński przeprowadzi wymagane reformy. Premier Denys Szmyhal poinformował, że w ramach tego programu Ukraina otrzyma w 2024 roku 16 miliardów euro.
Fot. poglądowe. Wygenerowane przez SI
Zobacz więcej wydarzeń
Zadanie finansowane jest ze środków Ministra
