top of page
Stack of Files_edited_edited.jpg
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 49. Grudzień 2022
Podczas szczytu Rady Europejskiej 15 grudnia 2022 roku unijni przywódcy zdecydowanie potępili rosyjskie ataki rakietowe na ludność i infrastrukturę cywilną Ukrainy, określając je jako zbrodnie wojenne, które muszą zostać ukarane. Aby pomóc Ukrainie przetrwać nadchodzącą zimę, UE zobowiązała się do zwiększenia pomocy humanitarnej oraz wsparcia w odbudowie infrastruktury krytycznej, kluczowej dla zapewnienia dostaw energii, ciepła i wody.

Rada Europejska przyjęła również z zadowoleniem 9. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji oraz międzynarodowy pułap cenowy na rosyjską ropę naftową. Podkreślono także potrzebę dalszego wywierania presji na Rosję, aby zakończyła swoje działania wojenne, a także kontynuowania działań na rzecz pełnego rozliczenia zbrodni wojennych.


Wnioski ze szczytu wskazują na determinację UE, by zapewnić Ukrainie wsparcie nie tylko wojskowe, ale także humanitarne i infrastrukturalne, szczególnie w kontekście zbliżającej się zimy, która stanowi dodatkowe wyzwanie dla obywateli Ukrainy.


Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał Rosję do wycofania swoich wojsk przed Bożym Narodzeniem jako gest na rzecz zakończenia konfliktu. Odpowiedź Rosji była jednoznaczna: Kreml odrzucił możliwość świątecznego zawieszenia broni, dopóki Ukraina nie zaakceptuje utraty terytorium. Zełenski uznał, że wycofanie wojsk mogłoby być pierwszym krokiem do pokoju, jednak Moskwa odrzuciła ten scenariusz.


Fot. poglądowe. Wygenerowane przez SI


Rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Marija Zacharowa, skrytykowała potencjalne wysłanie przez USA systemów obrony Patriot na Ukrainę, nazywając to „prowokacyjnym posunięciem", które mogłoby zwiększyć zaangażowanie amerykańskich sił w konflikt i sprowokować poważne konsekwencje. Zacharowa stwierdziła, że taka decyzja mogłaby uczynić USA stroną w wojnie, jednak rząd Stanów Zjednoczonych odrzucił te ostrzeżenia.


Według raportu opublikowanego przez Kijowską Szkołę Ekonomiczną, inwazja Rosji na Ukrainę do listopada 2022 roku spowodowała bezpośrednie szkody w ukraińskiej infrastrukturze o wartości 136 miliardów dolarów. Największe straty dotknęły sektory kluczowe, takie jak infrastruktura energetyczna, przemysł, oraz zarówno publiczne, jak i prywatne przedsiębiorstwa. Szczególnie poważnie ucierpiały elektrownie, sieci przesyłowe i inne elementy infrastruktury krytycznej, co miało istotny wpływ na funkcjonowanie ukraińskiej gospodarki oraz codzienne życie obywateli.


16 grudnia 2022 roku siły rosyjskie przeprowadziły kolejny zmasowany atak rakietowy na infrastrukturę cywilną i energetyczną Ukrainy. Wystrzelono 98 rakiet, w tym Ch-555, Ch-101, Ch-22, Ch-59, Kalibr i S-300. Obrona przeciwlotnicza Ukrainy zdołała zestrzelić co najmniej 60 z nich, w tym 37 w rejonie Kijowa. Ataki dotknęły m.in. Kijów, Odessę, Charków, Zaporoże, Mikołajów i Dniepr. W wyniku tych działań zginęły trzy osoby, a 13 zostało rannych.


Ataki doprowadziły do przerw w dostawie prądu, zwłaszcza w obwodach charkowskim i połtawskim, gdzie cała sieć energetyczna uległa awarii. Linie kolejowe w pobliżu Charkowa i Kropywnyckiego również zostały dotknięte brakiem zasilania.


Według ISW celem Rosji było wywołanie niezadowolenia społecznego i destabilizacja Ukrainy poprzez zniszczenia infrastruktury krytycznej, jednak te działania nie zdołały złamać woli walki Ukraińców.


16 grudnia 2022 roku Rada Unii Europejskiej przyjęła 9. pakiet sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na dalszą agresję militarną na Ukrainie oraz nasilające się ataki na cywilów i infrastrukturę krytyczną. Nowe sankcje obejmują m.in.:

  •  Zakaz eksportu silników dronów do Rosji, co ma na celu ograniczenie zdolności bojowych sił rosyjskich.

  • Zakaz eksportu produktów i technologii podwójnego zastosowania, które mogą być używane zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych.

  • Zakaz inwestycji w sektorze górniczym, który jest kluczowy dla gospodarki rosyjskiej.

  • Zakaz transakcji z rosyjskim Bankiem Rozwoju Regionalnego, ograniczający dostęp Rosji do finansowania.

  • Zakaz świadczenia usług w zakresie reklamy, badań rynku i opinii publicznej.


Ponadto, UE zawiesiła licencje na nadawanie dla czterech rosyjskich mediów oraz dodała 141 osób i 49 podmiotów do listy sankcyjnej. Celem tych działań jest osłabienie możliwości Rosji kontynuowania wojny oraz wzmocnienie presji międzynarodowej na zakończenie agresji.

Zobacz więcej wydarzeń

Zadanie finansowane jest ze środków Ministra

02_znak_ siatka_podstawowy_kolor_ciemne_tlo.png
bottom of page