top of page
Stack of Files_edited_edited.jpg
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 44. Maj 2024

21 maja 2024 roku Rada UE zatwierdziła wykorzystanie niespodziewanych i nadzwyczajnych dochodów wynikających z zamrożonych rosyjskich aktywów na wsparcie Ukrainy. Zyski te, wygenerowane dzięki unijnym sankcjom nałożonym na Rosję, zostaną przeznaczone na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych, przemysłu obronnego oraz odbudowę kraju. Środki te będą przekazywane za pośrednictwem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz innych programów unijnych.


Rosyjskie wojska kontynuowały intensywne ataki na tereny ukraińskie, przeprowadzając 116 starć w różnych regionach, w tym w Charkowie, Kupiańsku, Łymanie, Siewiersku i Kramatorsku. W ciągu 24 godzin Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe, 55 nalotów, 900 ataków dronów oraz 89 ostrzałów na obszary cywilne, co skutkowało kolejnymi zniszczeniami infrastruktury i ofiarami wśród ludności cywilnej.


W Wołczańsku, gdzie trwały zacięte walki, Rosjanie nie zgodzili się na ewakuację pozostałych około 100 cywilów, grożąc strzelaniem do tych, którzy próbowaliby opuścić miasto. Takie działania, polegające na celowym zagrożeniu i przetrzymywaniu ludności cywilnej w strefie walk, są uznawane za akty ludobójstwa i poważne naruszenia praw człowieka.


Holenderskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że 10 ukraińskich żołnierzy ukończyło szkolenie w obsłudze myśliwców F-16 w Holandii, co ma wzmocnić zdolności bojowe Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. Tymczasem Szwecja, według ministra obrony Pala Jonsona, planuje zwiększyć produkcję amunicji i wzmocnić własne siły zbrojne, co może zająć około dwóch lat.

W Stanach Zjednoczonych kongresmani obu partii wezwali do przyspieszenia dostaw broni na Ukrainę, jednocześnie apelując o zgodę na wykorzystanie amerykańskiego sprzętu do ataków na terytorium Rosji. Administracja USA wciąż sprzeciwia się temu pomysłowi, mimo nacisków ze strony polityków.

Wiceminister sprawiedliwości Ukrainy, Ołena Wysocka, poinformowała, że ponad 3 tysiące osób skazanych wystąpiło o warunkowe zwolnienie, aby dołączyć do ukraińskich sił zbrojnych. Lista nie obejmuje osób skazanych za najcięższe przestępstwa, a każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie pod kątem przydatności do służby.

Jednocześnie Rosja planowała rozszerzenie swoich wód terytorialnych na obszary należące do Litwy i Finlandii, członków NATO i UE, co zostało postrzegane przez polityków z tych krajów jako element wojny hybrydowej.


22 maja Niemcy ogłosiły przekazanie nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje 10 czołgów Leopard 1A5 (wspólnie z Danią), amunicję do czołgów Leopard 2, 8500 sztuk amunicji 155 mm, 20 dronów rozpoznawczych Vector i 34 drony RQ-35 Heidrun. Ponadto, w skład pakietu wchodzą czołgi do rozminowywania Wisent 1, opancerzony pojazd inżynieryjny Dachs, czołg do układania mostów Beaver, opancerzony wóz ratowniczy Bergepanzer 2 oraz 16 cystern Zetros. Dodatkowo, Niemcy przekazali 1,8 miliona sztuk amunicji do broni strzeleckiej oraz różnego rodzaju karabiny i noże szturmowe.


W międzyczasie brytyjski minister obrony, Grant Shapps, oskarżył Chiny o zamiar dostarczenia Rosji „śmiercionośnej pomocy”, wskazując na dowody współpracy między tymi państwami. Chiński MSZ zaprzeczył tym oskarżeniom, określając je jako bezpodstawne oszczerstwa.


23 maja Norwegia ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 190 milionów dolarów, obejmujący wsparcie w zakresie obrony przeciwlotniczej, zdolności morskich, a także dostawy radarów, systemów przeciwdronowych i łodzi. Równocześnie kapitan Erin Hannigan z amerykańskiej Powietrznej Gwardii Narodowej poinformowała, że pierwsza grupa ukraińskich pilotów ukończyła szkolenie na myśliwcach F-16 w bazie Morris Air National Guard w Arizonie. Dalsze szkolenia będą kontynuowane w Europie, co stanowi istotny krok w przygotowaniu ukraińskich sił powietrznych do wsparcia w obronie kraju.


Tymczasem Rosja ostrzegła Wielką Brytanię przed możliwymi atakami na brytyjskie cele, zarówno na terytorium Ukrainy, jak i poza jej granicami, jeśli broń dostarczona Ukrainie zostanie użyta przeciwko celom na terenie Rosji.


Eksperci ds. polityki bezpieczeństwa, tacy jak Gustav Gressel i Jana Puglierin z ECFR, wyrazili obawy, że europejskie zapasy broni dla Ukrainy mogą się wyczerpywać, a w UE brakuje jednolitych planów i zobowiązań dotyczących długoterminowej produkcji i finansowania broni.

Rosyjskie siły zwiększyły ofensywę na Ukrainie, w szczególności w rejonie Wołczańska, angażując w działania bojowe m.in. jednostki Sztorm-Z oraz Korpus Afrykański, składający się z ponad 2 tys. żołnierzy, w tym byłych najemników z Grupy Wagnera. Korpus ten, utworzony w grudniu 2023 roku, pierwotnie działał w Afryce, gdzie Wagnerowcy byli aktywni na rzecz rosyjskich interesów w regionie. W kwietniu 2024 roku oddziały te zostały przerzucone na Ukrainę w ramach przygotowań do intensyfikacji działań wojennych.


Grupa Wagnera, znana z brutalnych działań na Ukrainie oraz w innych konfliktach na świecie, odegrała kluczową rolę w agresji rosyjskiej, a po śmierci ich lidera, Jewgienija Prigożyna, część tych najemników została wchłonięta przez regularne jednostki rosyjskiej armii, takie jak Korpus Afrykański.


Fot. poglądowe. Zdjęcie wygenerowane przez SI

Zobacz więcej wydarzeń

Zadanie finansowane jest ze środków Ministra

02_znak_ siatka_podstawowy_kolor_ciemne_tlo.png
bottom of page