
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 43. Maj 2024
14 maja Rada UE zatwierdziła plan Ukrainy dotyczący odbudowy i modernizacji kraju na najbliższe cztery lata, uznając, że spełnia on warunki wsparcia finansowego w ramach Instrumentu na rzecz Ukrainy o wartości do 50 miliardów euro. Decyzja umożliwia rozpoczęcie regularnych płatności w celu wsparcia reform, które przybliżą Ukrainę do członkostwa w Unii Europejskiej.
15 maja w wyniku rosyjskiego ostrzału infrastruktury kolejowej w obwodzie dniepropetrowskim zginęło dwóch pracowników kolei, a rosyjskie ataki bombowe i rakietowe na Mikołajów i Chersoń raniły co najmniej 25 osób. W obwodzie sumskim zginął jeden cywil, a drugi został ranny. Siły ukraińskie zaatakowały lotnisko Belbek, niszcząc rosyjskie systemy obrony i samoloty. Estonia jako pierwszy kraj na świecie zatwierdziła transfer zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę, o wartości około 41,3 mln dolarów.
16 maja 2024 roku gubernator Ołeh Siniehubow poinformował o trudnej sytuacji w obwodzie charkowskim, gdzie siły rosyjskie kontynuowały natarcie na Wołczańsk, jednocześnie rozstrzeliwując miejscowych mieszkańców i przetrzymując ich w piwnicach. Według szefa MSW Ukrainy Ihora Kłymenki Rosjanie uniemożliwiali ewakuację ludności, co może być uznane za akt ludobójstwa. Siły rosyjskie zmieniły taktykę, ograniczając użycie pojazdów opancerzonych i przeprowadzając ataki małymi grupami piechoty, podczas gdy ukraińska armia walczyła o stabilizację linii frontu.
Duński rząd ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 815 milionów dolarów, obejmujący obronę przeciwlotniczą, artylerię, pociski i amunicję. Wsparcie obejmie również środki na przyszłe wsparcie ukraińskich myśliwców F-16, które prawdopodobnie dotrą na Ukrainę latem 2024 roku. W międzyczasie pojawiły się doniesienia, że Turcja omijała sankcje, zmieniając etykiety rosyjskiej ropy i sprzedając ją Unii Europejskiej, co przyniosło Rosji 3 miliardy euro w 2023 roku.
17 maja Rada UE zakazała działalności nadawczej czterem rosyjskim podmiotom medialnym: Voice of Europe, RIA Nowosti, Izwiestija i Rossijskaja Gazieta. Decyzja ta jest odpowiedzią na systematyczną kampanię dezinformacji prowadzoną przez Rosję w celu wspierania inwazji na Ukrainę. Media te, kontrolowane przez władze rosyjskie, aktywnie rozpowszechniają propagandę, która zniekształca fakty i manipulują informacjami na arenie międzynarodowej. Zakaz ma na celu ograniczenie wpływu rosyjskiej propagandy w Unii Europejskiej.
Rosyjskie ataki dronami i bombami na Ukrainę spowodowały śmierć co najmniej siedmiu cywilów. W Charkowie zginęły cztery osoby, a 31 zostało rannych po zrzuceniu dwóch bomb szybujących na rejon szewczenkowski. W Kupjanśku uszkodzone zostały budynki mieszkalne, szpital i przedszkole, a w Wołczańsku wojska rosyjskie zabiły dwóch cywilów, raniąc jednego. Ponadto, w wyniku ataku rakietowego w obwodzie odeskim zginęła jedna osoba, a osiem zostało rannych.
18 maja prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że na nadchodzącym szczycie pokojowym w Szwajcarii przedstawi plan obejmujący trzy kluczowe obszary: ochronę infrastruktury portowej, globalne bezpieczeństwo żywnościowe oraz rozwój gospodarczy Ukrainy. Dyskusje będą dotyczyć także bezpieczeństwa nuklearnego i energetycznego oraz wymiany jeńców i powrotu deportowanych dzieci. Premier Donald Tusk ogłosił budżet 10 miliardów złotych na zabezpieczenie polskich granic oraz plan rozmów o finansowaniu 500 mln zł dla European Sky Shield Initiative.
20 maja 2024 roku Ołeksandr Litwinienko, Sekretarz Generalny Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, podkreślił, że Ukraina zdaje sobie sprawę, iż wojna z Rosją zakończy się negocjacjami, dlatego kluczowym elementem ukraińskiej strategii jest 10-punktowy plan pokojowy, który został opracowany i promowany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Plan ten obejmuje m.in. zapewnienie bezpieczeństwa nuklearnego, wycofanie wojsk rosyjskich, odbudowę integralności terytorialnej Ukrainy oraz utworzenie specjalnego trybunału do rozliczenia zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję.
Zełenski podkreślił, że zakończenie wojny musi opierać się na zasadach międzynarodowego prawa, a Ukraina nie zaakceptuje żadnych kompromisów dotyczących jej suwerenności. W ramach planu przewidziane są również działania na rzecz zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego oraz wymiana jeńców i powrót deportowanych dzieci.
Fot. poglądowe. Zdjęcie wygenerowane przez SI
Zobacz więcej wydarzeń
Zadanie finansowane jest ze środków Ministra
