top of page
Stack of Files_edited_edited.jpg
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 30. Październik 2022
5 października Władimir Putin podpisał dekret, na mocy którego Zaporoska Elektrownia Jądrowa została formalnie uznana za własność Rosji

6 października Unia Europejska przyjęła ósmy pakiet sankcji wobec Rosji w reakcji na nielegalną aneksję ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Sankcje obejmują pułap cenowy na transport morskiej rosyjskiej ropy dla państw trzecich, ograniczenia dotyczące produktów mogących wspierać zdolności militarne Rosji, dodatkowe restrykcje handlowe i usługowe, oraz umieszczenie na liście sankcyjnej 30 osób i 7 podmiotów.


7 października podczas nieformalnego spotkania Rady Europejskiej w Pradze, przywódcy UE

omówili kilka kluczowych kwestii dotyczących wojny w Ukrainie oraz sytuacji energetycznej

i gospodarczej w Europie. Dyskutowali o dalszym wsparciu wojskowym dla Ukrainy, w tym o uruchomieniu misji szkoleniowych dla ukraińskich sił zbrojnych, aby pomóc w ich wzmocnieniu i zdolności do obrony przed rosyjską agresją. Rozważano również dodatkowe wsparcie finansowe i plan odbudowy zniszczonej infrastruktury w Ukrainie, aby zapewnić stabilność gospodarczą kraju.


Przywódcy UE podjęli także decyzję o wdrożeniu ósmego pakietu sankcji przeciwko Rosji,

obejmującego m.in. ograniczenia na transport morskiej ropy naftowej oraz dodatkowe sankcje

handlowe, w odpowiedzi na nielegalne aneksje terytoriów ukraińskich przez Kreml. Dyskusje dotyczyły również kryzysu energetycznego w Europie i strategii mających na celu zmniejszenie zależności od rosyjskich surowców energetycznych oraz stabilizację rynku energii.


Dzień przed spotkaniem Rady Europejskiej odbyło się inauguracyjne spotkanie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, które zgromadziło liderów z 44 krajów. Tematyka tego spotkania obejmowała pokój i bezpieczeństwo, kryzys energetyczny oraz sytuację gospodarczą na kontynencie europejskim.


Ukraińscy urzędnicy w obwodzie charkowskim odkryli liczne miejsca tortur używane przez rosyjskie siły. W mieście Izium znaleziono co najmniej dziesięć takich miejsc, gdzie stosowano różne metody tortur zarówno wobec cywilów, jak i żołnierzy, w tym porażenie prądem, bicie oraz inne formy brutalnego traktowania. Podczas ekshumacji w masowych grobach odkryto ciała z widocznymi śladami tortur, takimi jak związane ręce, rany postrzałowe z bliska oraz złamane kończyny.


Dodatkowo, w rejonie Pisky Radkivsky odkryto dom, który służył jako baza dla rosyjskich żołnierzy i miejsce przesłuchań oraz tortur więźniów cywilnych i wojskowych. W jednym z pomieszczeń znaleziono narzędzia tortur, takie jak maski gazowe oraz pudełko z wyrwanymi zębami, które są obecnie badane pod kątem DNA


8 października około 6:07 czasu moskiewskiego doszło do eksplozji na moście krymskim, która zniszczyła część mostu drogowego, powodując zawalenie się przęseł jednej z jezdni. Równocześnie zapalił się pociąg towarowy przewożący cysterny na moście kolejowym. Według źródeł rosyjskich zginęły trzy osoby, a ruch drogowy i kolejowy został wstrzymany. Most został później częściowo otwarty dla małego ruchu drogowego oraz części ruchu kolejowego.


Interfax-Ukrajina podała, że eksplozja była operacją specjalną Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że wybuch uszkodził przeprawę drogową i kolejową, powodując zawalenie się dwóch z czterech pasów jezdni na długości ok. 250 m, co znacznie ograniczyło przepustowość mostu. Uszkodzenia kolei również miały wpływ na logistykę rosyjskich sił w południowej Ukrainie.

Zobacz więcej wydarzeń

Zadanie finansowane jest ze środków Ministra

02_znak_ siatka_podstawowy_kolor_ciemne_tlo.png
bottom of page