top of page
Stack of Files_edited_edited.jpg
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 22. Lipiec 2022

19 lipca Rosjanie kontynuowali próby ataków na kierunku bachmuckim co miało im stworzyć możliwość zajęcia Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej. Ponadto Rosja kontynuowała ostrzał artyleryjski oraz naloty na miasta i wsie na północy obwodu charkowskiego a także w obwodach chersońskim, zaporoskim i dniepropietrowskim.


20 lipca ukraińscy partyzanci dokonali ataku na rosyjską załogę Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.


21 lipca Rada Europejska przyjęła kolejne środki mające na celu zaostrzenie istniejących sankcji gospodarczych wobec Rosji. Wprowadzono m.in. nowy zakaz zakupu, importu lub przekazywania złota pochodzącego z Rosji, w tym biżuterii; wzmocniono kontrolę eksportu towarów podwójnego zastosowania; rozszerzono zakaz dostępu do portów na śluzy oraz nałożono sankcje na kolejne 54 osoby i 10 podmiotów, w tym na mera Moskwy i Sberbank, jedną z największych instytucji finansowych. Nowe środki, podobnie jak wcześniejsze sankcje, nie dotyczyły eksportu z Rosji żywności, zbóż ani nawozów.


25 lipca nastąpił przełom podczas walk o Wuhłehirską Elektrownię Cieplną w Swidłodarsku. Jak to określiła strona ukraińska, po kilku dniach bezskutecznych ataków, oddziały rosyjskie odniosły „częściowe powodzenie”. Już następnego dnia rosyjskie źródła poinformowały, że elektrownia została zdobyta przez najemną Grupę Wagnera.


W kolejnych dniach wojska ukraińskie wciąż skutecznie odpierały ataki na kierunku bachmuckim i awdijiwskim. Rosjanie kontynuowali również ciężki ostrzał pozycji ukraińskich i miejscowości wzdłuż linii frontu na Donbasie.


29 lipca strona rosyjska poinformowała, że w wyniku ostrzału więzienia w Oleniwce, gdzie przetrzymywani byli jeńcy wojenni, w tym członkowie pułku „Azow” z Mariupola, zginęły 53 osoby, a 75 zostało rannych. Strona ukraińska podważyła te rewelacje stwierdzając, że atak przeprowadzili sami Rosjanie w celu ukrycia śladów tortur i egzekucji na ukraińskich jeńcach. O dokonanie zamachu oskarżono Grupę Wagnera. Rosjanie nie pozwolili przedstawicielom Międzynarodowego Czerwonego Krzyża na przeprowadzenie śledztwa w tym miejscu. Fot. Zaporoska elektrownia atomowa. CC BY-SA 3.0

Zobacz więcej wydarzeń

Zadanie finansowane jest ze środków Ministra

02_znak_ siatka_podstawowy_kolor_ciemne_tlo.png
bottom of page