
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 20. Czerwiec 2022
W połowie czerwca trwała rosyjska ofensywa w rejonie Siewierodoniecka. Zniszczone zostały wszystkie główne mosty na rzece Doniec, łączące Siewierodonieck z terytorium znajdującym się pod kontrolą ukraińską. Jednocześnie Rosjanie umacniali swoje pozycje w północno-zachodnim obwodzie chersońskim w oczekiwaniu na ukraińską kontrofensywę.
19 czerwca analitycy wojskowi poinformowali o rosyjskim ostrzale z artylerii i wyrzutni rakietowych, a najintensywniejsze działania miał miejsce w rejonie Bachmutu. Rosjanie kontynuowali również przygotowania do natarcia na Słowiańsk.
Na posiedzeniu Rady Europejskiej 23 czerwca przywódcy UE przyznali Ukrainie status kraju kandydującego do UE. Przywódcy powtórzyli, że zdecydowani są zapewniać Ukrainie stałe wsparcie UE, w tym wsparcie wojskowe, finansowe, humanitarne i polityczne. Ponadto oświadczyli, że będą nadal pracować nad sankcjami. Przywódcy UE stwierdzili, że Rosja wykorzystuje żywność jako narzędzie wojny i ponosi wyłączną odpowiedzialność za nasilający się światowy kryzys żywnościowy. Wezwali Rosję do natychmiastowego zaprzestania ataków na zakłady produkcji i magazynowania żywności w Ukrainie i odblokowania Morza Czarnego, by umożliwić eksport zboża.
26 czerwca Rosja wystrzeliła 14 pocisków w kierunki Kijowa. Część rakiet wystrzelono znad Morza Kaspijskiego (rakiety X101 wystrzelone z bombowców Tu-95 i Tu-160). Ataki uszkodziły budynki mieszkalne i przedszkole zabijając jedną osobę a sześć raniąc. Ataki te zbiegły się ze szczytem przywódców G7 i zostały uznane za sygnał wobec Zachodu w kontekście trwającego szczytu i planów dalszego wsparcia Ukrainy.
27 czerwca Rada Europejska przyjęła oświadczenie polityczne w sprawie ochrony dzieci wysiedlonych z Ukrainy w wyniku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko temu krajowi. Rada potwierdziła swoje zaangażowanie na rzecz ochrony wszystkich dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie – w szczególności dzieci odseparowanych od rodzin, przed wszelkimi zagrożeniami związanymi z nielegalną adopcją, uprowadzeniem lub wykorzystywaniem.
Rada zwróciła się do państw członkowskich, by zapewniały dzieciom wysiedlonym z Ukrainy bezpłatną pomoc prawną i bezpłatny dostęp do usług opieki zdrowotnej; informowały podróżujące z Ukrainy dzieci bez opieki i odseparowane od rodzin o ich prawach; podejmowały wszelkie możliwe środki w celu zapewnienia wysokiej jakości przyjmowania tych dzieci; zapewniły pełne włączenie wszystkich dzieci bez opieki i dzieci odseparowanych od rodzin do krajowych systemów ochrony dziecka; wspierały dostęp do wysokiej jakości edukacji i opieki.
Tego dnia, popołudniu Rosja przeprowadziła atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim. Według źródeł ukraińskich w momencie ataku w budynku znajdowało się około 1000 osób. Zginęło 20 osób, a ok. 60 zostało rannych. Rosja poinformowała, że przeprowadziła atak na magazyny broni i amunicji pochodzących z USA i Europy.
Fot. poglądowe. Wygenerowane przez SI
Zobacz więcej wydarzeń
Zadanie finansowane jest ze środków Ministra
