top of page
Stack of Files_edited_edited.jpg
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 19. Maj-Czerwiec 2022

24 maja Rada Europejska przyjęła rozporządzenie umożliwiające tymczasową (jeden rok) liberalizację handlu i wprowadzenie innych koncesji handlowych w odniesieniu do niektórych produktów ukraińskich. Na mocy rozporządzenia zawieszone zostały wszystkie obowiązujące jeszcze taryfy celne przewidziane w tytule IV Układu o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą; cła antydumpingowe od przywozu pochodzącego z Ukrainy; wspólne reguły przywozu w odniesieniu do przywozu pochodzącego z Ukrainy. Jednocześnie unijni ministrowie rolnictwa przyjęli plan działania dotyczący korytarzy solidarnościowych UE–Ukraina. Plan ten miał na celu pomoc w ominięciu rosyjskiej blokady ukraińskich portów na Morzu Czarnym.


25 maja Rada Europejska przyjęła nowe przepisy, dzięki którym Eurojust może przechowywać i zabezpieczać dowody zbrodni wojennych, w tym zdjęcia satelitarne, fotografie, nagrania wideo i audio, profile DNA i odciski palców; przetwarzać i analizować te dowody – w ścisłej współpracy z Europolem – i udostępniać je odpowiednim krajowym i międzynarodowym organom sądowym, w tym Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu. Rada Europejska potwierdziła, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę istnieją uzasadnione podstawy, by przypuszczać, że w Ukrainie dochodzi do zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych.


28 maja Rosjanie wkroczyli do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim. Rozpoczęły się ciężkie walki uliczne. Rozpoczęły się równocześnie rosyjskie przygotowania do działań szturmowych na kierunku Bachmutu.W ostatnim dniu maja Rosja skoncentrowała się na natarciu w kierunku Słowiańska.


Na początku czerwca Rosjanie kontynuowali ostrzał ukraińskich pozycji w Siewierodoniecku i Lisiczańsku oraz obiektów cywilnych z kierunku Iziumu. Ukraińskie służby podawały informacje o rosyjskich przygotowaniach do ataku w rejonie Słowiańska.


3 czerwca Rada Europejska przyjęła szósty pakiet sankcji w związku z prowadzoną przez Rosję wojną napastniczą przeciwko Ukrainie, poparciem Białorusi dla tej wojny oraz doniesieniami o okrucieństwach popełnianych przez rosyjskie siły zbrojne. Na pakiet ten składają się zakaz importu ropy naftowej i rafinowanych produktów ropopochodnych z Rosji (z wyjątkami); wykluczenie kolejnych 3 rosyjskich banków i jednego białoruskiego banku z systemu SWIFT; zawieszenie działalności w UE trzech kolejnych rosyjskich nadawców państwowych.


Unia Europejska nałożyła również sankcje na kolejne 65 osób i 18 podmiotów. Są wśród nich osoby odpowiedzialne za "okrucieństwa"; (tak brzmiał komunikat) popełnione w Buczy i Mariupolu.


4 czerwca strona ukraińska poinformowała o zaciętych walkach w Donbasie. Najcięższe boje toczyły się o Siewierodonieck oraz Bachmut i Słowiańsk. Rosyjska artyleria ostrzeliwała także ukraińskie pozycje w obwodach chersońskim, zaporoskim i mikołajowskim.


W kolejnych dniach Rosjanie kontynuowali ataki na Siewierodonieck, oraz wzmocnili swoją ofensywę na południe od Iziumu.


9 czerwca w obliczu rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie Rada Europejska zwróciła uwagę na potrzebę ochrony dzieci doświadczających konfliktów zbrojnych i ich następstw. Chodzi w szczególności o ochronę przed poborem do wojska, handlem ludźmi, nielegalną adopcją, wykorzystywaniem seksualnym oraz odseparowaniem od rodziny.


11 czerwca strona ukraińska poinformowała o rozpoczęciu przez Rosję akcji paszportyzacji w obwodach chersońskim i zaporoskim.

Zobacz więcej wydarzeń

Zadanie finansowane jest ze środków Ministra

02_znak_ siatka_podstawowy_kolor_ciemne_tlo.png
bottom of page