
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 17. Kwiecień - Maj 2022
13 kwietnia mer Mariupola oświadczył, że przeciwko ukraińskim żołnierzom użyta została broń gazowa. Część obrońców Pułku „Azow” poddało się i trafiło do niewoli. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o 1026 żołnierzach, w tym 162 oficerach.
Rzecznik regionalnej administracji wojskowej obwodu zaporoskiego Iwan Ariefiew poinformował o rosyjskim ataku na wieś Nowodanylówka z użyciem bomb fosforowych.
Rada Europejska zmieniła mandat misji doradczej Unii Europejskiej na rzecz reformy cywilnego sektora bezpieczeństwa na Ukrainie (EUAM Ukraine).
W ramach zmienionego mandatu EUAM Ukraine będzie również zapewniać wsparcie władzom ukraińskim, aby ułatwiać prowadzenie dochodzeń w sprawie przestępstw międzynarodowych popełnionych w kontekście niczym niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji wojskowej Rosji na Ukrainę i ich ściganie.
14 kwietnia strona rosyjska podała, że Ukraina dokonała nalotów na budynki mieszkalne w obwodzie braińskim, w wyniku których rannych zostało siedem osób, a ukraińskie siły zbrojne ostrzelać miały przejście graniczne zlokalizowane w tym obwodzie. Ponadto oskarżono Ukrainę o ostrzały miasta Klimowo i wsi Spodoraszino.
16 kwietnia strona ukraińska podała informację, że na terenie kompleksu hutniczego Azowstal w Mariupolu wciąż walczy 2,5 tys ukraińskich żołnierzy, których sytuacja określona została jako beznadziejna. Ponadto ukraińska policja poinformowała o odnalezieniu na terenie Kijowa ciał 900 cywilnych ofiar.
17 kwietnia w wyniku rosyjskich nalotów na Charków śmierć poniosło 5 osób. W wyniku nalotów na Lwów zginęło 6 osób Ataki na oba miasta kontynuowane były także następnego dnia, zwiększając liczbę ofiar we Lwowie o kolejnych 7 a w Charkowie o 15.
20 kwietnia Ukraina oskarżyła Rosję o zbombardowanie szpitala z 300 osobami cywilnymi w Mariupolu.
Pod koniec kwietnia Rosja po raz kolejny (po dwutygodniowej przerwie) zbombardowała Kijów. Ostrzelane zostały również Odessa i Mikołajów. Strona ukraińska poinformowała o uprowadzeniu 35 z 49 merów z obwodu chersońskiego. Ponadto Ukraińcy poinformowali, że Rosjanie konfiskują zebrane zboże na terenie okupowanych obwodów: zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego – w sumie kilkaset tysięcy ton.
Na początku maja po raz kolejny nasiliły się ataki na cele zlokalizowane na zachodniej Ukrainie. Rosyjskie rakiety trafiły m.in. we Lwów, Winnicę a także w obwód zakarpacki. Atakowane były również cele nad Morzem Czarnym (m.in. Odessa, Mariupol) co miało odciąć ukraińskie szlaki zaopatrzeniowe wyrządzając trwałe szkody ukraińskiej gospodarce. Z okupowanych terenów wywieziono już 1/3 zapasów zboża (ok. 400 tys. ton) w wyniku czego mogło tam nastąpić ryzyko głodu.
6 maja Rada Europejska przyjęła mandat w sprawie nowych przepisów, dzięki którym Eurojust może zabezpieczać dowody dotyczące najpoważniejszych zbrodni wagi międzynarodowej, takich jak zbrodnie wojenne. Zgodnie z projektem nowych przepisów Eurojust może przechowywać i zabezpieczać dowody dotyczące zbrodni wojennych, w tym zdjęcia satelitarne, fotografie, nagrania wideo i audio, profile DNA i odciski palców. Może także przetwarzać i analizować te dowody, w ścisłej współpracy z Europolem, i udostępniać je odpowiednim organom krajowym i międzynarodowym, w tym Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu.
Fot. Kolumna piechoty "Azov" w Mariupolu w 2021 r. Wanderer777/CC-BY 4.0
Zobacz więcej wydarzeń
Zadanie finansowane jest ze środków Ministra
