top of page
Stack of Files_edited_edited.jpg
Kalendarium inwazji Rosji na Ukrainę – cz. 16. Kwiecień 2022
4 kwietnia, gdy w wyzwolonej Buczy trwały pochówki ofiar zbrodni na cywilach, Rosja oskarżyła Ukrainę o zaaranżowanie tam akcji fałszywej flagi i przekonując, że zdjęcia przedstawiające ofiary zostały zaaranżowane. Prezydent USA Joe Biden wezwał do osądzenia prezydenta Władimira Putina za zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskich żołnierzy w Buczy. 

Rosjanie wycofali regularne oddziały z obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego, jednak zdaniem Sztabu Generalnego Ukrainy pozostawili tam grupy dywersyjno-rozpoznawcze.


7 kwietnia Zgromadzenie Ogólne ONZ wydaliło Rosję z Rady Praw Człowieka ONZ. Kongres Stanów Zjednoczonych zajął się ustawą ułatwiającą wysyłanie broni na Ukrainę.


Rosjanie skoncentrowali się na przygotowaniu operacji ofensywnej na wschodniej Ukrainie, której celem jest ustanowienie pełnej kontroli nad terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego.


8 kwietnia wywiady brytyjski i amerykański potwierdziły wycofanie z północnej części Ukrainy ok 24 tys. rosyjskich żołnierzy. 


W Kramatorsku doszło do ataku rakietowego na dworzec kolejowym, na którym w chwili ataku na ewakuację oczekiwało ok 4 tys osób. W wyniku ataku zginęło 59 osób, a ponad 109 zostało rannych. Ministerstwo Obrony Rosji odrzuciło oskarżenia o atak i obwiniło o terroryzm stronę ukraińską. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła postępowanie karne na podstawie art. 438 Kodeksu Karnego Ukrainy „Naruszenie praw i zwyczajów wojennych”.


10 kwietnia w wyzwolonej nieopodal Kijowa wsi Buzowej, odnaleziono kolejne groby z pomordowanymi cywilami. Prokurator generalna Ukrainy, Iryna Wenediktowa poinformowała, że w obwodzie kijowskim odkryto dotychczas 1222 ciała zamordowanych cywilów. 


Na wschodzie Ukrainy trwała obrona Mariupola. Jednak Rosjanom udało się przełamać obronę i rozdzielić siły ukraińskie. Jedna część ukraińskich obrońców miasta skupiona była w głównym porcie Mariupola, a pułk „Azow”bronił terenu zakładów fabrycznych „Azovstal”, bez możliwości odwrotu. 36. Brygada Piechoty Morskiej broniła natomiast trzeciego obszaru pod kontrolą Ukrainy wokół kompleksu sportowego Azovmash. 


11 kwietnia siły zbrojne samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej poinformowały o zajęciu portu w Mariupolu, natomiast wieczorem, przedstawiciele pułku „Azow” zaalarmowali, że Rosjanie używają w Mariupolu broni chemicznej. Następnego dnia (12 kwietnia) 36. Brygada Piechoty Morskiej przebiła pierścień okrążenia i dołączyła do pułku „Azow”na terenie zakładów fabrycznych Azowstal. Mer Mariupola poinformował, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w mieście zginęło około 21 tys. cywilnych mieszkańców.


Według raportu Ludmyły Denisowej, Rzecznik Praw Obywatelskich Ukrainy, do Rosji wywieziono już ponad 700 tys. Ukraińców. Władimir Putin wydał także dekret nakazujący przymusowe przesiedlenia ok. 100 tys. ukraińskich uchodźców w odległe rejony Rosji - na Syberię i za koło podbiegunowe.


Fot. Mariupol w 2022 r. Mvs.gov.ua, CC BY 4.0.

Zobacz więcej wydarzeń

Zadanie finansowane jest ze środków Ministra

02_znak_ siatka_podstawowy_kolor_ciemne_tlo.png
bottom of page